UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Naštěstí existuje nemálo uskupení, jejichž nová alba jsou očekávána se zvýšeným tepem. Tato výsada zdobí i polské RIVERSIDE, kterých předchozí nahrávku „Rapid Eye Movement“ z roku 2007 jsme na Metalopolis trestuhodně opomněli. Dodržení dvouletého cyklu mezi jednotlivými řadovkami však dává velmi rychle možnost naše zaváhání napravit. Nové album nese zajímavý název „Anno Domini High Definition“ a představuje kapelu ve své typické poloze neúnavných pracantů a budovatelů svého specifického zvuku a stylu.
Možná, že na první pohled překvapí poněkud strohý výčet písní. RIVERSIDE tentokráte zcela vynechali kratší skladby a s výjimkou úvodní každá z nich přesahuje sedmiminutovou stopáž. Paradoxně však i navzdory rozsáhlým časovým plochám vymezeným pro jednotlivé položky se tentokráte Poláci odhodlali vsadit na svižnější a živější pojetí. Nedělají však ukvapené závěry a nadále se drží svého osvědčeného základu v podobě art rockového pojetí se špetkou rockové progrese v tvrdším rockovém provedení. Oproti minulosti však jejich hudba působí razantnějším a zemitějším dojmem. Éterické zasněnosti a celkově příjemné ospalosti se skupina plně oddala pouze na fantastické „Left Out“, kde tyto svoje devízy z předchozích alb, postavené především na podmanivém hlasu Mariusze Dudy, dotáhla do nádherné dokonalosti. Téměř jedenáctiminutové kompozici nechybí pohlcující melodie a atmosféra, kterou vyšperkuje účelná a do emocí nikterak přílišně vybičovaná gradace.
Naproti tomu zbytek hudební náplně „Anno Domini...“ potěší úplně jinými atributy. Vše podstatné napoví už rozjezd úvodní „Hyperactive“, která svému názvu nezůstává nic dlužna. Jemný nástup za zvuků piána je pouze tak trochu klamným manévrem před nájezdem kytar doprovázených sytým zvukem kláves. Agresivní atmosféru trošku tlumí jakoby nezaujatě znějící Dudův hlas. Pro znalce dosavadní tvorby vcelku překvapivé entré se v dalších následujících kompozicích dočkává zdatných pokračovatelů. RIVERSIDE se i nadále velmi dobře daří udržet rozsáhle skladby v jednom funkčním celku. Stále velmi dobře pracují s jejich náladami, přičemž nyní upustili od své zavedené praxe opakování hudebních motivů ve snaze přivodit jejich gradaci. Dosahují tak více rockovějčího a řekněme, že i písničkovějšího vyznění, aniž by se však přitom zpronevěřili svému předchozími deskami budovanému stylu. Art rockově rozmáchlých pasáží si i na „Anno Domini...“ posluchač užije dost, včetně několika v dobrém slova smyslu exhibicionisticky pojatých intermezz. K těm nejzdařilejším určitě patří použití netradičního elektronického nástroje thereminu, který, jak dokáže druhá polovina písně „Egoist Hedonist“, zvládá Michał Łapaj více než dobře.
RIVERSIDE prostě i přes vítanou revizi osvědčeného soundu ihned bezpečně poznáte. Tato skupina si už v průběhu tří studiových alb vybudovala solidní renomé a dá se říct, že i originální zvukový rukopis, který na své nové desce opět obohacuje a osvěžuje. Samozřejmě, že v případě těchto hračičků jen těžko soudit, do jaké míry tím zároveň poodhalili i svoje budoucí plány, ale jisté je, že jejich současnost je přitažlivá, neotřelá a z posluchačského hlediska i trvanlivá. Ač bývám v manipulaci se škatulkou s názvem „progres“ velmi opatrný, jsou RIVERSIDE z tohoto ranku jednou z těch kapel, které se za svými nástroji určitě neflákají, ale posluchač nehodlající se prosekávat komplikovanými kompozičními porosty se jich rozhodně nemusí obávat. Takže tentokráte opět spokojenost a uvidíme se zase za dva roky!
RIVERSIDE se vyvíjejí. O tom není pochyb. Tentokráte připravili svižnější a živější desku, aniž by se odtrhli od svých pevných art rockových kořenů.
8 / 10
Mariusz Duda
- vokály, basa, akustická kytara
Piotr Grudziński
- kytara
Piotr Kozieradzki
- bicí
Michał Łapaj
- klávesy, theremin
Hosté:
Rafał Gańko
- trumpeta
Karol Gołowacz
- saxofon
Adam Kłosiński
- trombón
1. Hyperactive
2. Driven To Destruction
3. Egoist Hedonist
4. Left Out
5. Hybrid Times
ID.Entity (2023)
Wasteland (2018)
Love, Fear and the Time Machine (2015)
Shrine Of New Generation Slaves (2013)
Memories In My Head (EP) (2011)
Anno Domini High Definition (2009)
Rapid Eye Movement (2007)
Voices In My Head (EP) (2005)
Second Life Syndrome (2005)
Out Of Myself (2004)
Promo 2003 (2003)
Datum vydání: Pátek, 19. června 2009
Vydavatel: Mystic Production / Inside Out
Stopáž: 44:39
Produkce: RIVERSIDE & Szymon Chech
Studio: Studio-X
Super, super, super. Muzika zahratá s prehľadom a bez hluchého miesta + výborný spev. Táto kapela má okrem nesporných muzikantských a aranžérskych schopností aj niečo naviac, niečo nešpecifikované, čo im pomáha tvoriť hudba tak zaujímavú a priťahujúcu pozornosť. Len tak ďalej.
Tak konečně! Konečně RIVERSIDE nahráli desku, která ani chvilku nenudí a u které posluchač neusne při neustálém opakování jednoho motivu patnáct minut dokola. Ano, větši razanci to chtělo. Ano, méně někdy bývá více, a i když stopáž jednotlivé skladby nešetří, tentokráte to Poláci zvládají s naprostým přehledem a hlavou vzhůru. Pokud je tohle cesta, kterou se RIVERSIDE hodlají vydat, jsem jedno ucho. A příště mohou klidně zajít ještě i dál. Každopádně je "Anno Domini..." hodně příjemným překvapením.
Ano, jo, jistě.
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.